BIATEC LASER predstavuje najrýchlejšie rezanie ultra tvrdých materiálov

BOLOGNA/BRATISLAVA - 05.05.2016: Unikátne zariadenie BLT F3 má svetovú premiéru na veľtrhu Lamiera 2016 v Bologni
V súčasnosti najrýchlejšie rezanie ultra tvrdých materiálov, univerzálnosť použitia a úsporná prevádzka. To sú hlavné prednosti novej technológie, ktorú v týchto dňoch predstavuje odbornej verejnosti spoločnosť BIATEC LASER TECHNOLOGY s.r.o., člen skupiny BIATEC GROUP a.s.   Zariadenie   s názvom BLT F3 /Fiber 3 verzia/ má svetovú premiéru na medzinárodnom veľtrhu Lamiera 2016, ktorý sa koná 11.-14.mája v talianskej Bologni a je už tradičnou prehliadkou toho najlepšieho z oblasti kovoobrábacích technológií.
Zariadenie aplikuje najnovšie poznatky z  výskumu priemyselného využívania laserových  technológií a  vzniklo   v medzinárodnej kooperácii vývojárov BIATEC LASER TECHNOLOGY s partnermi zo Švajčiarska, Nemecka a Českej republiky. „Pri výskume a následnom vývoji sme hľadali nové riešenie, ktoré posunie hranice využívania laserových technológií a prinesie tak vyššiu efektivitu priemyselným zákazníkom,” uviedol generálny riaditeľ BIATEC GROUP, Bohumil Neštrák.
Ako dopĺňa riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti, Peter Schmeringa, BLT F3 pracuje až 30-násobne vyššou rýchlosťou ako bežne používané elektro-erozívne zariadenia /tzv. drôtové rezačky/. Najtvrdšie priemyselne používané materiály ako polykryštalický diamant (PCD), kubický nitrid bóru (CBN) a tvrdokovy dokáže rezať rýchlosťou 60 mm za 1 min /pri hrúbke 1,6 mm/. Zariadenie  tak umožňuje flexibilné vyťaženie rezných kapacít a je neoceniteľným pomocníkom napríklad pri nárazovej zákazkovej výrobe. Zároveň reže vodivé aj nevodivé materiály a hladko prechádza aj cez hrubozrnné kryštály veľkosti nad 40 mikrometrov, kde drôtové rezačky zlyhávajú. 
Napriek vyšším výkonostným parametrom je pritom jeho prevádzka úsporná a to nielen pre nízku spotrebu energií. Prístroj pracuje na báze pulzného lasera a na chladenie využíva vzduch. Odpadajú tak náklady            a starosti s prípravou technickej vody, ako i náklady na spotrebný materiál v podobe rezacích drôtov, vysvetľuje P. Schmeringa. Naproti tomu životnosť lasera je vypočítaná na obdobie 10 rokov a to pri jeho 24 hod. dennej prevádzke.
Technológia má však výhody aj v porovnaní s konvenčnými laserovými riešeniami a to napríklad pre jej malé priestorové nároky. Zastavovací priestor celého zariadenia je totiž 4-krát menší ako u  tuholátkových laserov   s pulznou lampou.
 
O spoločnosti:
Výskumno-vývojová spoločnosť BIATEC LASER TECHNOLOGY so sídlom v Bratislave, hlavnom meste Slovenskej republiky, vznikla na silných základoch priemyselných tradícií v strednej Európe. Okrem vývoja aplikácií pre oblasť laserového mikroobrábania, vytvárania presných tvarov v podmilimetrovej oblasti či laserového popisovania sa zameriava tiež na nové riešenia pre drevospracujúci priemysel a zdravotníctvo.       Je súčasťou rodinného holdingu BIATEC GROUP s dlhoročnými skúsenosťami s vytváraním veľkých priemyselných celkov a nastavovaním výrobných procesov. To jej pomáha lepšie poznať potreby priemyselných zákazníkov, vrátane ich ekonomického hodnotenia investícií do nových technológií.
 
Viac informácií tiež na: www.biateclaser.com